2. - 3.9.2017 Pohjanmaa-ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (52)  AT-pisteet (22)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK8       Yleiskilpailun tulos
AJAKSI OY21.03.2019 - 14:53
Pohjanmaa-ralli
2. - 3.9.2017
LUOKKATULOKSET
Historic
POHJANMAA-RALLI RY
 
 
 
Luokka 1, historic -69, E,F ja G1/T,GT,1-4 enint.1000cc/-1969, Lähti:5
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
1
Lepoaho Raine
Fromholdt Petri
KeurUA
RiiUA
Morris Cooper S54:14,1
2
4
Häggqvist Jukka
Nieminen Kristian
UAU
ParkUA
Sunbeam Imp54:46,9 32,832,8
3
5
Ohrankämmen Jari
Helmikkala Petri
HRCF
HRCF
Wartburg 35355:43,2 1:29,156,3
4
2
Heinänen Antti
Paakkari Sari
AL-Myrskylä
AL-Myrskylä
Fiat 850 Special57:28,4 3:14,31:45,2

Keskeyttäneet: 3, Paarala Pekka, 2B, Tekninen
 
Luokka 2, historic-69, E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1300cc/-1969, Lähti:1

Keskeyttäneet: 6, Pousi Petri, 6B, Ulosajo
 
Luokka 3, historic-69, E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1600 cc/-1969, Lähti:4
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
10
Nysten Marko
Saaristo Timo
KaUA
KaUA
Ford Cortina Lotus57:13,0*
2
8
Lehtinen Juhani
Lehtinen Petra
HRCF
UAU
Datsun 1600 SSS58:48,9 1:35,91:35,9
3
7
Meronen Jyrki
Temonen Antti
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Ford Cortina GT1:06:05,5 8:52,57:16,6

Keskeyttäneet: 9, Salminen Sakari, 1B, Tekninen
*AT-pisteet: 10, Nysten Marko, 4C, Muu syy, 5:00,0
 
Luokka 4, historic-69,E,F ja G1/T,TG,1-4,yli 1600 cc/-1969, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
13
Berner Juha
Tanninen Jouni
HyUA
HyUA
Plymouth Valiant51:42,6
2
11
Koski Lasse
Karjala Jussi-Pekka
LaihUA
LaihUA
BMW 2002 TI52:21,1*38,538,5

Keskeyttäneet: 12, Ahlmark Jesse, 5A, Tekninen
*AT-pisteet: 12, Ahlmark Jesse, 2L, Vilppilähtö, 10,0  -   11, Koski Lasse, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 5, historic-75, G2 ja H1/ 2 ja 4,enint.1300 cc/1970-1975, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
16
Lappalainen Jussi
Hurskainen Rauno
KiuUA
Päij-HUA
Ford Escort 1300 GT49:13,7
2
14
Mikkola Jerry
Myllylä Pentti
FoSUA
FoSUA
Toyota Corolla50:12,8 59,159,1

Keskeyttäneet: 15, Karpiola Mika, 5B, Tekninen
 
Luokka 6, historic-75, G2 ja H1/ 2 ja 4, enint.1600 cc/1970-1975, Lähti:4
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
19
Loppi Kari
Mönkö Niina
UUA
UUA
Ford Cortina 1600 GT48:47,0

Keskeyttäneet: 17, Laine Esa, 4C, Tekninen  -   18, M√§nnist√∂ Pasi, 6B, Ulosajo  -   20, Altti Pekka, 3B, Tekninen
 
Luokka 7, historic-75, G2 ja H1/ 2 ja 4, yli 1600 cc/ 1970-1975, Lähti:6
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
27
Kanerva Janne
Kanerva Harri
AnkUA
AnkUA
Volvo 142 S47:19,1
2
21
Ala-Lahti Jorma
Kaipainen Juha
JyvUA
LMM
Ford Escort RS 160048:12,7 53,653,6
3
24
Wikman Sven-Olof
Ahlmark Lars-√Öke
VUA
VUA
Opel Ascona A49:43,1 2:24,01:30,4
4
22
Lajunen Lauri
Rautiainen Jukka
ALTI
ALTI
Triumph TR758:49,1*11:30,09:06,0

Keskeyttäneet: 23, Laakso Markku, 8B, Suljettu kilpailusta  -   26, Juhannusvuori Kimmo, 5B, Vaihdelaatikko
*AT-pisteet: 23, Laakso Markku, 6B, EK-maksimi, 10,0  -   23, Laakso Markku, 6A, Myöhä, 10,0  -   22, Lajunen Lauri, 6C, Myöhä, 20,0
 
Luokka 8, historic-81, G1, G2, H1, H2 ja I / 1 ja 3,enint. 1300 cc/1970-1981, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
29
√Ąyr√§v√§inen Henry
Haljala Veli-Matti
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Mazda 130055:06,6
2
28
Hakala Markku
Männistö Jari
FoSUA
FoSUA
Toyota Corolla56:30,7 1:24,11:24,1
3
30
Salokaski Sauli
Salokaski Eija
PokyUA
PokyUA
Datsun Finn56:33,1 1:26,52,4
 
Luokka 9, historic-81, G1, G2, H1, H2 ja I / 1 ja 3, enint.1600 cc/1970-1981, Lähti:2
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
32
Linden Raimo
Leppälahti Jouni
AUK J-äijät
ESRC
Toyota Celica 160051:22,5
2
31
Blomroos Pertti
Blomroos Esko
WRT RY
WRT RY
Volkswagen Scirocco GTI51:50,5 28,028,0
 
Luokka 10, historic-81, G1, G2, H1, H2 ja I /1 ja 3, yli 1600 cc/1970-1981, Lähti:2
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
34
Sakselin Antero
Hautalahti Raimo
SaloUA
AL-Myrskylä
Ford Escort 200049:32,7
2
33
Salenius Pekka
Makkonen Ari
LMM
JyvUA
Opel Ascona i 200058:47,9 9:15,29:15,2
 
Luokka 11, historic-81, H2 ja I / 2 ja 4, enint.1300 cc/1976-1981, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
36
Glad Vesa
Kossi Jenna
NokUA
NokUA
Toyota Starlet51:02,3
2
35
Mäkinen Vesa
Hevonkoski Jari
LaihUA
LaihUA
Toyota Starlet55:26,6*4:24,34:24,3

Keskeyttäneet: 37, Raittila Seppo, 4C, Tekninen
*AT-pisteet: 35, Mäkinen Vesa, 7B, EK-maksimi, 10,0
 
Luokka 12, historic-81, H2 ja I/ 2 ja 4, enint.1600 cc/1976-1981, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
40
Putila Jyrki
Huovinen Osmo
Leppävirta RT
Leppävirta RT
Talbot Sunbeam TI 1.649:29,0

Keskeyttäneet: 38, Tauriainen Rami, 2B, Tekninen  -   39, Soimets√§ Jukka, 4D, Tekninen
 
Luokka 13, historic-81, H2 ja I/ 2 ja 4, yli 1600cc/1976-1981, Lähti:5
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
42
Vanhatalo Tomi
Vanhatalo Raimo
HRCF
HRCF
Opel Ascona B48:36,4
2
45
Jänisoja Isto
Mäkinen Pasi
LaihUA
LaihUA
Volvo 24248:53,8 17,417,4

Keskeyttäneet: 41, Vuori Juhani, 4D, Tekninen  -   43, Sinkkonen Toni, 6B, Ulosajo  -   44, Sillanp√§√§ Mika, 1B, Moottoririkko
 
Luokka 14, historic-90, J1 ja J2/ N,A ja B, enint.1300 c/1982-1990, Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
46
Selänne Juha
Puhakka Esa
UAU
UAU
Peugeot 205 Rallye50:54,6
 
Luokka 15, historic-90, J1 ja J2 / N,A ja B, enint.1600cc/1982-1990, Lähti:4
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
50
Virtanen Jukka
Vatilo Anssi
PokyUA
EPUA
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)49:33,5
2
49
Lindroos Esa
Lindroos Anja
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)53:11,2 3:37,73:37,7
3
48
Holmberg Kari
Holmberg Kirsi
LahUA
LahUA
Peugeot 205 GTI56:56,5 7:23,03:45,3

Keskeyttäneet: 47, M√§nnist√∂ Reijo, 8B, Tekninen
 
Luokka 16, historic-90, J1 ja J2 / N,A ja B, enint.2000cc/1982-1990, Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
51
Koskela Ilkka
Salmijärvi Katja
TerUA
TerUA
Opel Manta 2.0 E56:47,5
 
Luokka 17, historic-90, J1 ja J2 / N,A ja B, yli 2000cc/1982-1990, Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
52
Tarvainen Matti.J.
Tuominen Timo
OriUA
SMILE
Mitsubishi Galant VR-4 (EA39A)52:52,7